Перелік перейменованих вулиць Немишлянського району м. Харкова в зв`язку з декомунізацією в Україні


СТАРА НАЗВАНОВА НАЗВА
Вулиця Більшовицька (Немишля) Вулиця Шалімова – виникла на початку ХХ ст. в приміському селищі Немишля, як вулиця Більшовицька. Первісна назва - Новопроїжджа. 1936 року - вулиця Більшовицька.

Шалімов Олександр Олексійович (1918-2006) – український хірург, один із засновників української хірургічної школи, доктор медичних наук, професор, академік АН Української РСР, Герой Соціалістичної праці, Герой України, Почесний громадянин міста Харкова.
Провулок Гамарника (Немишля. Стара Салтівка) Провулок Капустянський - виник на початку 1950-х років під назвою 2-й провулок Капустник. Так найменувався до 1961 року. З 1961 по 1962 рік мав назву – 2-й Моторобудівний провулок. З 1962року перейменовано в провулок Гамарника.
Вулиця Калінінградська (Стара Салтівка) Вулиця Матронінська - виникла в 1950- роках під назвою Калінінградська. Сучасна назва закріплена по найменуванню збудованої церкви на честь Святої Матрони.
Калінінградський провулок (Немишля. Стара Салтівка) Провулок Матронінський Матрона Московська (уроджена Матрона Дмитріївна Ніконова) (1881-1952) - свята Російської православної церкви.

Блаженна Матрона Московська є однією з найвідоміших та шанованих в Росії святих. Вважається, що за молитвами святої Матрони відбувається величезна кількість чудес та зцілень.
Вулиця Комуни (Немишля) Вулиця Республіканська – є в списку вулиць 1936р., як вулиця Комуни. В роки німецької окупації (1942-1943) була перейменована в Велико-Бурлуцьку. Потім знову в вулицю Комуни.
Проспект Маршала Жукова (Селекційна. Нові Будинки) Проспект Петра Григоренка – первісна назва вулиця Стадіонна. З 1983 року перейменована в вулицю 60-річчя СРСР, а з 1990 року на проспект Маршала Жукова.

Петро Григорович Григоренко (1907-1987) - радянський генерал-майор, дисидент, правозахисник. Один із засновників Української Гельсінської групи. Виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів. У 1964 році за легальну правозахисну діяльність розжалуваний у рядові і позбавлений усіх державних відзнак. Перебував у радянських тюрмах, таборах, «психушках». З 1977 року проживав у США.
Вулиця Межлаука (Селекційна. Нові Будинки) Вулиця Василя Мельникова – первісна назва – Друга Проектна вулиця виникла у 1960-х роках при забудові житлового масиву Селекційної Станції. З 1968 мала назву Межлаука.

Мельников Василь Олександрович – Герой України. Проходив строкову службу в Збройних силах України, в аеромобільних військах, місто Болград.Здійснив 889 стрибків з парашутом. Трагічно загинув 19 листопада 2002 року в навчально-тренувальному центрі в СМТ Бородянка при виконанні службових обов’язків, рятуючи життя студента-парашутиста. Герой України (з удостоєнням ордену «Золота Зірка», 20 лютого 2003 року, посмертно).
Вулиця Пархоменко (Ново-Західний) Вулиця Академіка Підгорного – є в списку вулиць 1954 року і значилась там як вулиця Пархоменко. З 2016 року перейменована в Академіка Підгорного.
Провулок Пархоменко (Ново - Західний) Провулок Академіка Підгорного – є в списку вулиць 1954 року як провулок Пархоменко. Первісна назва Бульварна вулиця.

Анатолій Миколайович Підгорний (1932-1996) – український вчений у галузі енергетичного машинобудування, дійсний член (академік) НАН України. Закінчив Харківський політехнічний інститут. Працював інженером у ЦДБК Харківського турбінного заводу. Видатний вчений збагатив науку видатними дослідженнями з проблем традиційної та водневої енергетики, а також у багатьох суміжних галузях машинобудування.
Вулиця Піонерська (Немишля) Вулиця Дмитра Міллера – як вулиця Піонерська є в списку вулиць 1936 року. В роки німецької окупації (1942-1943) перейменована на Канівську. Згодом на вулицю Піонерську.

Дмитро Петрович Міллер (1862-1913) – український історик, краєзнавець, белетрист. Фаховий дослідник правової історії Гетьманщини та Слобожанщини ХVIII ст. Учень академіка Дмитра Багалія. Найвизначніша праця Дмитра Петровича – «Історія міста Харкова за 250 років його існування», яку він написав у співавторстві з Дмитром Багаліем.
Вулиця Профінтерна (Немишля)Вулиця Івана Багряного – первісна назва Продольна-1А. В 1936 році перейменована на вулицю Профінтерна.

Іван Багряний (справжнє ім’я: Лозов’ягін Іван Павлович) (1906-1963) – український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. В 1932р. був заарештований у Харкові. П’ять років перебував в засланні. Подробиці про арешт, тортури, втечу із заслання й повернення на Батьківщину – письменник відобразив у романі «Сад Гетсиманський». В 1945р. емігрував до Німеччини. В 1992 році постановою Кабінету Міністрів України Івану Багряному посмертно присудили Шевченківську премію за романи «Сад Гетсиманський» і «Тигролови».
Проспект П’ятдесятиріччя СРСР (Селекційна. Нові Будинки) Проспект Льва Ландау – заснований в роки радянської влади. Його первісна назва Автострадна вулиця. В 1972 році одержав назву на честь 50-річчя утворення держави.

Лев Давидович Ландау - радянський фізик, теоретик, засновник наукової школи, академік АН СРСР (1946). Академіка Ландау вважають легендарною фігурою в історії радянської і світової науки.
Вулиця Раковського (602 м/р-н, селище Куліничі) Вулиця Драгоманова – заснована у 2012 році. Первісна назва - вулиця Раковського була створена шляхом об’єднання вулиці Покко ( що розташована на старій межі міста та вулиць Приміської (сел.Куліничі), Нагірної (сел.Перемога), після включення цих селищ до межі м. Харкова.

Драгоманов Михайло Петрович
(1841-1895), український вчений, публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, , громадський діяч, представник відомого роду українських громадських і культурних діячів Драгоманових. Брат письменниці та громадської діячки Олени Пчілки, дядько Лесі Українки.
Вулиця Чапаєва (Ново-Західний) Вулиця Кавалерійська – виникла наприкінці 1930-х років при забудові сел. Ново-Західний як вулиця Мороховецька. У 1953 році її перейменовано у вулицю Будьонного, у 1958 – в Кавалерійську, у - 1972 – в вулицю Чапаєва.
Кiлькiсть переглядiв: 3336

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.