Видатні діячі краю


"Академік Барабашов"

(до 125-річчя від дня народження М. П. Барабашова)

Дослідження Місяця, атмосфери та поверхні
планет – та область знань, завдяки якій
отримав світову популярність видатний
астроном Микола Павлович Барабашов. (с)

/Files/images/2023/lto_2023/barabashov.jpgМ. П. БарабашовМісто Харків, весна 1894, 30 березня. У цей день на світ з'явився майбутній знаменитий учений, а поки що звичайна дитина, яку назвали Миколою. Батько – професор медицини, завідував очною клінікою та кафедрою Харківського університету, мати закінчила Харківську консерваторію.

З дитинства Миколу приваблювало зоряне небо, він намагався зрозуміти, як влаштований наш всесвіт, і не просто так, з цікавості. Ця допитливість і вплинула вибір життєвого шляху.

У гімназії Микола виділяв з-поміж усіх предметів астрономію. Любив спостерігати за сонцем, за планетами сонячної системи у свій перший телескоп. Вже у п'ятнадцять років у французькому журналі «Астрономія», в «Известиях Російського товариства любителів світознавства» виходять його публікації про результати спостережень сонячних плям, Марса, Венери.

Закінчивши у 1912 році 1-ю Харківську гімназію зі срібною медаллю. Микола вже точно вирішив, що присвятить себе астрономії.

За порадою професора астрономії він вступає на фізико-математичний факультет Юріївського університету (нині Тартуського, Естонія). Але життя вносить свої корективи, навчання доводиться перервати, поставлено діагноз – туберкульоз легень. Довге лікування не призводить до повного одужання і 1914 року Миколі Барабашову доводиться повернутися до Харкова. Астрономія, ось ті ліки, які не дають прогресувати хвороби. Барабашов продовжує навчання на фізико-математичному факультеті Харківського університету. Саме тоді там працюють відомі астрономи: Л.О. Струве, Н.М. Євдокимов, Б.П.Герасимович.

/Files/images/2023/lto_2023/М._Барабашов_під_час_перебування_на_лікуванні_в_Італії_(м._Сан-Ремо)._(1914_р.).jpgМ. П. Барабашов І ось після захисту дипломної роботи, присвяченої визначенню відбивної здатності Землі як планети, Барабашова залишають при кафедрі астрономії для підготовки до професорського звання, але без права отримання стипендії. З цієї причини Микола тимчасово влаштовується на роботу. Спочатку працює шкільним учителем, а згодом – завгоспом, але вже в обсерваторії. В 1922 Барабашов, нарешті, отримує посаду астронома-спостерігача. З цього моменту і розпочинається серйозна наукова діяльність Миколи Павловича.

Далі варто лише дивуватися його цілеспрямованості та працездатності. Він керує астрономічним гуртком та народною обсерваторією у 20-ті роки, є головою Харківських відділень Всесоюзних асоціацій лабораторій освітлювальної техніки, а також Всесоюзного астрономо-геодезичного товариства.

Відкриття Харківського планетарію у 1957 році відбулося завдяки старанням Н. П. Барабашова, який читає лекції студентам, активно видає статті та нариси з астрономії. Він – один із авторів та редакторів першого «Атласу зворотного боку Місяця». Адміністративна діяльність в університеті пов'язана з керівництвом упродовж 41 року, з них 3 роки він очолює Харківський університет. І це у найскладніші роки – роки відновлення після Другої світової війни…

Але і це ще не всі переваги цієї визначної людини. Барабашов поводиться як організатор. Це і створення заміської обсерваторії, створення нових інструментів та наукових напрямів (Служба Сонця, Пункт спостережень за ІЗС). Також обіймав посаду голови комісії при Астрораді АН СРСР. Не можна не відзначити його заслуг перед суспільством як депутата. Барабашов неодноразово обирався депутатом міської та обласної рад, був депутатом Верховної Ради СРСР. Важко собі уявити, як в одній людині виявлялося стільки граней, хоч би як займався, скрізь залишав свій внесок. Віддавав себе без залишку, не шкодуючи ні сил, ні часу. Його заслуги не залишилися непоміченими.

До 75-річного ювілею Н. П. Барабашову надають звання Героя Соціалістичної праці. Астрономічна спільнота увічнила вченого, назвавши його ім'ям один із астероїдів головного поясу (№2883). Його ім'я присвоєно кратерам на Місяці та на Марсі. У Харкові на будинку, де він жив з 1950 року, встановили меморіальну дошку на честь 100-річчя від дня народження академіка, вулицю та станцію метро на Салтівці названо на його честь.

/Files/images/2023/lto_2023/maxresdefault.jpgМ. П. Барабашов Сонце, Місяць, Марс, Венера, Юпітер та Сатурн – планети, які невпинно протягом 40 років перебували у полі дослідження вченого. З його ім'ям пов'язано становлення нового напряму у розвитку астрофізики. У 60-ті роки на основі наземних спостережень і досліджень, коли готувалися перші радянські місії до Венери і Марса, Барабашов розмірковував про космічні умови роботи на цих планетах, вважав, що відкриття пов'язані з дослідженням, виявленням життя на планеті Марс, вплинуть не тільки на астрономію, але і на всю земну науку.

Подвиг вченого в ім'я майбутнього продовжується. Науковий колектив НДІ астрономії та кафедри астрономії Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна продовжують проводити дослідження, що інтенсивно розвивалися ще під керівництвом Миколи Павловича. Видатний учений зберіг працьовитість до зрілих років і радо передавав молодим накопичені знання. Імена харківських астрономів відомі далеко за межами України. Сьогодні вони працюють в обсерваторіях багатьох країн світу, університетах, школах, планетаріях.

(Складено за матеріалами періодичного друку.)


"Патріарх вітчизняної офтальмології"

(до 180-річчя від дня народження Л. Л. Гіршмана)

Далекий 1855 рік. Гімназист
1-ї харківської гімназії Леонард Гіршман
складає випускні іспити з усіх предметів
на «відмінно» та отримує золоту медаль.
Шлях до великого майбутнього – відкритий.

/Files/images/2023/lto_2023/Girshman_L._L._1839-1921.jpgЛ. Л. Гіршман Закінчивши гімназію із золотою медаллю, він вступив на медичний факультет Харківського університету, і викладачі неодноразово відзначали неабиякі здібності та працьовитість студента Гіршмана.

Після закінчення навчання Леонард Гіршман був удостоєний диплома з відзнакою та званням лікаря. Потім успішно витримав іспит на ступінь доктора медицини і вирушив за кордон – навчатися у відомих вчених того часу у Відні та Вероні. У проміжках між заняттями він знайомиться з клініками та кабінетами Парижа, Лейпцигу, Мюнхена. Особливо плідно Гіршман працював у Гейдельберзі у клініці знаменитого професора Гельмгольца, паралельно вивчаючи математику у професора Кантора. То справді був період особливих успіхів офтальмології, Леонард Леопольдович пізніше говорив: «Не захопитися офтальмологією там, де навчався, було неможливо. Вона на той час тільки відродилася: з маленького занедбаного відділу хірургії розвинулася в самостійну науку, яка стала майже на висоту точних наук».

За кордоном Гіршман загалом пробув майже п'ять років. Він провів низку наукових досліджень, закінчив докторську дисертацію. А незабаром отримав запрошення на роботу в Америку на дуже вигідних умовах, але відмовився і повернувся до Харкова, де 1868 року захистив докторську дисертацію та отримав звання приват-доцента. Після цього молодого фахівця допустили до читання курсу лекцій з офтальмології на кафедрі хірургії. Через два роки Гіршман був уже штатним доцентом, у 1893 році йому надали звання заслуженого професора.

У 1905 році Гіршман залишив університет через конфлікт із ректором, який звільнив багато студентів без відома дисциплінарного суду, головою якого він був. Як згадують сучасники, діяльність Леонарда Гіршмана була надзвичайно інтенсивна та плідна. Їм цікавився Лев Толстой, про нього писав Антон Чехов в одному зі своїх листів: «…тут харківський окуліст Гіршман, відомий філантроп, друг Коні, свята людина, яка приїхала до свого сина. Я часто бачуся з ним, ми розмовляємо…» Один із найвідоміших юристів країни академік Коні писав: «І нехай, коли люди наступних, пізніх поколінь запитають у охоронців місцевих переказів, хто був цей Гіршман, їм дадуть відповідь словами Гамлета: «Він був Людиною».

До Гіршмана стікалися хворі з усіх кінців Російської імперії і з-за кордону: з Європи, Персії, Індії ... Найяскравіше особистість професора описується на його домашньому прийомі: величезна кімната без будь-яких прикрас (чекана) з простими лавами вздовж стін заповнена людьми. Тут і сановники з Петербурга, і бідняки – всі чекають на свою чергу, знаючи, що нікому не буде відмови. Професор не припиняв прийому, доки не приймав останнього хворого, втішав нещасних. Нерідко надавав матеріальну допомогу. Найчастіше нещасним і незаможним лікар роздавав суми, що багаторазово перевищують отриманий за день гонорар.

Леонард Леопольдович був чудовим хірургом, однаково володів правою та лівою руками. На екстракцію катаракти у нього витрачалося не більше однієї-двох хвилин, причому хворі перебували у сидячому положенні – для того, щоб не травмувати психіку пацієнта укладанням на операційний стіл. Сам професор говорив: "Коли я розпочав свою практичну діяльність, я виявився першим – і багато років єдиним фахівцем у великій галузі всього південного сходу Росії. Не важко було стати відомим там, де я виявився єдиним». І далі: "Моя заслуга - в тому, що я навчив бідних людей лікуватися у лікарів".

/Files/images/2023/lto_2023/2-Znamenityj-nemetskij-oftalmolog-A.-Grefe-uchitel-L.-Girshmana-554x700.jpgЛ. Л. Гіршман У 1905 році Гіршман залишився без клінічної бази і прийшов до рішення виїхати з Харкова. У зв'язку з цим прогресивна частина харківської міської думи на чолі з професором Миколою Сумцовим порушила питання про відкриття у Харкові лікарні з очних хвороб. У Харкові утворився комітет, який на пожертву громадян збудував лікарню для Леонарда Гіршмана. 7 квітня 1908 року міська очна лікарня імені професора Гіршмана відкрилася. Вона була розрахована на 10 ліжок та розміщувалася на Москалівці у двоповерховому будинку. Професор щодня приїжджав до лікарні, консультував та оперував.

Леонард Леопольдович був активним організатором Харківського медичного товариства. Організував він також відділення піклування про сліпих та училище для сліпих. 5 жовтня 1893 р. газета «Південний край» помістила замітку, в якій говорилося таке: «У Харкові, як відомо, існує училище сліпих, яке в даний час поміщається на Основі в будинку Квітки. До цього училища приймаються сліпі діти всіх станів. Діти, що надійшли сюди, залишаються в училищі до 18-річного віку. Нині у ньому навчаються понад 30 хлопчиків та одна дівчинка. Так Андрій Валер'янович Квітка зробив свій внесок у шляхетну справу навчання сліпих дітей.

Серед учнів Гіршмана були кілька дуже відомих харківських професорів, які послідовно займали кафедру хвороб очей після Леонарда Леопольдовича. У різних містах та районах України працювало чимало лікарів, учнів Гіршмана.

Лікарі очної лікарні приймали щороку 12 тисяч пацієнтів, і коли прийом був трохи меншим, професор бував дуже незадоволений. "Це погано, це означає, що ми стали погано працювати", - говорив він. Особисто Леонард Леопольдович прийняв близько мільйона хворих. Він зранку приймав їхні будинки, а після двох годин приїжджав до лікарні. Робочий день професора тривав удома, де він разом зі своїми помічниками приймав пацієнтів до першої години ночі.

За спогадами сучасників, Гіршман був надзвичайно добрий, вигляд людських страждань завжди хвилював. Одного разу до нього приїхав із далекого сибірського містечка сліпий з атрофією очних яблук внаслідок опіку сірчаною кислотою – приїхав із дружиною та дитиною, втративши останні заощадження, шукати зцілення у Леонарда Леопольдовича. Хворого показали професору, і той дуже м'яко і делікатно сказав про невиліковність його сліпоти. Дружина, тримаючи за руку дитину, відвела сліпого, що плакав, убік. Професор схвильовано озирнувся, викликав колегу до сусідньої кімнати, вийняв з кишені досить велику суму грошей, простяг йому і сказав: «Дайте, будь ласка, цьому нещасному, більше нема чим йому допомогти, нехай їде додому, але тільки не кажіть, що це я дав гроші ».

Безкорисливість Гіршмана була безмежною. До професора зверталися з різними проханнями: прилаштувати дітей на навчання, поклопотатися про місце роботи, про звільнення незаконно заарештованих, а професорські гонорари регулярно перекочували в кишені бідняків. Невиліковно хворих Гіршман навчав масажу, даючи таким чином сліпій людині можливість заробити на життя.

Дослужившись до чину справжнього статського радника і будучи зведений у спадкову дворянську гідність, професор Гіршман мав величезну повагу серед харківської громадськості. Його неодноразово обирали на різні громадські та адміністративні посади, де він виконував свої обов'язки із винятковою сумлінністю. У 1914 році Гіршмана було обрано почесним громадянином Харкова. Газета «Південний край» писала у зв'язку з цією подією: «Харків щасливий, що в ньому живе і трудиться на щастя людства ця щедро обдарована Богом людина, велика любляча душа якої рідниться з найбільшими гуманістами та благодійниками, яких тільки знала наше життя».

/Files/images/2023/lto_2023/Гиршману,_памятник,_Харьков.jpgПам'ятник Л. Л. Гіршману у Харкові Минули роки, пронісся жовтневий переворот, настав 1921 рік. У місті пограбування, реквізиції. Відбирають у людей майно, виселяють із квартир. Хвиля терору захлеснула Харків. Племінниця професора, Юлія Гіршман, писала у своєму щоденнику: «1921 4(17) лютого, вівторок. Одна справді приємна подія: дядькові Леонарду дана пенсія в 120 тисяч рублів на рік – за багаторічну безкорисливу роботу на користь найбіднішого пролетаріату і через похилий вік, втрату працездатності».

У зв'язку із революційною обстановкою будинок професора збиралися реквізувати під «надзвичайку». Родичі Гіршмана звернулися до голови медичного товариства Браунштейна, і він звернувся до Істоміна – міністра освіти, який при цій звістці прийшов у таке обурення, що кинув свій портфель об підлогу. Результатом боротьби стала пенсія і купа папірців про звільнення будинку Гіршмана від реквізиції та вивезення будь-чого.

У січні 1921 року видатний професор-офтальмолог помер. У зв'язку з його смертю «Робітнича газета» опублікувала некролог, у якому були такі слова: «Великий інтернаціоналіст духу, який нікого не скривдив і ніколи не збрехав».

(Складено за матеріалами періодичного друку.)


"Борис Глаголін – режисер та джентльмен"

(до 140-річчя від дня народження актора та режисера Бориса Глаголіна)

/Files/images/2023/lto_2023/глаголін.jpgБ. С. Глаголін Актор і режисер Борис Глаголін (23.01 1879 – 1948) – одна із самих загадкових особистостей російсько-українського театрального світу. Він мав необережність емігрувати в 1928 році, тому довгий час його ім'я прийнято було згадувати в офіційних видах в сугубо негативному аспекті. Свідчень про Глаголіна мало і вони суперечливі. Згадки про них зустрічаються в мемуарах відомих артистів – А. Вертинського, Г. Арона, Г. Крижицького, Т. Лещенко-Сухомлиної та ін. Але декілька років життя режисера пов'язано з Харковом і харківськими театрами.

Народився Борис Глаголін в Саратові в 1879 році, в сім'ї публіциста Сергія Сергієвича Гусєва. Акторську освіту отримав у Петербурзі, на драматичних курсах при Імператорському Театральному училищі за класом В.Н.Давидова та Ю.Озаровского. Ще навчаючись, поступив на сцену так званого Малого або Суворинського, театру Петербургського літературно-художнього суспільства, де і виступав з перервами до 1917 року. Дебютував Глаголін у п'єсі А. К. Толстого «Цар Федір Іоанович», блискуче зігравши Федора.

Глаголін відрізнявся гострою характерністю, умінням віртуозно перевтілюватися в образ персонажа. Неможливо було повірити, що в житті він заїкався і сутулився. У комедіях Глаголін не боявся використовувати буфонади та ексцентрики – досить згадати його в ролі Шерлока Холмса у власній інсценіровці розповідей Конан Дойла. Багато акторів-сучасників (В. Топорков, М.Чехов) з захватом відгукувалися про його виконання ролі Хлестакова. Глаголін показав дуже молоду та дуже успішну людину, яка настільки захоплюється брехнею, що вже і сама не відрізняє брехню від правди.

У 1903 році він несподівано для всіх зіграв Жанну д'Арк в «Орлеанській діві» Шіллера, що викликало легкий шок у маститих критиків. Втім, тоді ж почала грати чоловічі ролі велика Сара Бернар, якій багато хто дорікав у саморекламі. Це ставили у провину і Глаголіну – особливо після виходу 1912 року книжки «Глаголін та його ролі», де було зібрано витримки з позитивних і негативних рецензій за 10 років. Наприкінці 1911 року після гучної сварки з актрисою Дестомб Глаголін був змушений піти із Суворинського театру та разом із групою акторів працювати у столицях та провінції. Відлуння конфлікту залишилося на сторінках тодішньої преси. Журналістів особливо дратувало те, що Глаголін, який успадкував літературний дар батька, умів відповідати на нападки дотепно та хльостко. Він писав про театр, випустив кілька книг з питань акторської майстерності – «Нове у сценічному мистецтві», «За лаштунками мого театру». Дві з них вийшли у Харкові – «Творчі шляхи театру» (1917) та «Проповідь театру» (1918). Він пробував писати п'єси, які були поставлені на сцені Суворинського театру і мали певний успіх («За лаштунками війни», «Казка»).

Глаголін захопився кінематографом, став співвласником кіностудії «Російська стрічка» і зняв понад 20 фільмів, у тому числі екранізації оповідань Чехова та Горького, а також, на початку першої світової війни, патріотичний фільм-лубок про хлопчика-гімназиста, який утік на фронт (роль юного героя зіграв його син Олексій).

/Files/images/2023/lto_2023/856101.jpgБ. С. Глаголін із сином Разом зі своєю дружиною, колишньою актрисою Суворинського театру Оленою Валерською, Глаголін опинився в Харкові, у трупі Новаченка, яка працювала у так званому Великому театрі (колишньому Муссурі). Його було запрошено як актора і чергового режисера. У 1918 році Глаголін переходить до Міського театру, на Сумську, 9, до трупи Синельникова з блискучим складом акторів: Т. Павлова, Є. Тімі, В. Барановська, В. Петипа, М. Тарханов, В. Блюменталь-Тамарін та ін. Тут Глаголін у 1918 р. поставив такі спектаклі, як «Євреї» Є. Чирикова, куди ввів як дійову особи Ісуса Христа, «Павло I» Мережковського, де сам грав Павла, «Собака садівника» Лопе де Веги, «Пан» ван Лерберга. На той час йому було вже 39 років, але він блискуче зіграв роль молодого коханого Кандіди-Валерської – Поета. Глаголін віртуозно володів голосом: всю роль провів юнацьким фальцетом, дотримуючись повної щирості інтонацій! 1918 року він стає режисером Камерного театру Віри Баранівської. Глаголін активно друкувався на сторінках харківських журналів: «Колосся», «Шляхи творчості», висловлюючись із питань перетворення театру. Тут же, за спогадами старожилів, через красуню Валерську сталася дуель, можливо, остання в нашому місті. Глаголін любив атмосферу скандалу...

/Files/images/2023/lto_2023/глаголін 2.jpgБ. С. Глаголін У 1919 році Глаголін та Валерська перебралися з голодного та холодного Харкова до Одеси.

…У 1928 році Глаголін поїхав до Америки, викладав у Пітсбурзькому Карнегі Інституті, ставив спектаклі у різних театрах (в Єврейському Художньому театрі Нью-Йорка). З 1931 по 1933 роки він отримав два патенти на винаходи в галузі кінотехніки. З роками, живучи у відриві від друзів та близьких, Глаголін все більше поринав у християнство. У США крихітним тиражем вийшла його книга «Подорож Шекспіром і власними околицями».

Помер Борис Сергійович Глаголін у 1948 році.

Його син Олексій теж став режисером та довгі роки викладав у Харківському інституті мистецтв, ставлячи при цьому вистави у різних харківських театрах.

Творчість Бориса Глаголіна багатогранна і ще чекає на своїх дослідників.

(Складено за матеріалами періодичного друку.)


"Коли душа з душею говорить!"

(про нашого земляка, ревного християнина, знаменитого письменника Г. Ф. Квітка-Основ'яненко до 240-річчя від дня народження)

В. Н. Каразін писав про нього:

"За Лопанню-річкою – маєток Квіток.
Там у тиші задумливих алей
Жив і творив письменник
Знаменитий,
І будинок його завжди бував відкритим
Для довгоочікуваних
дорогих гостей.
За пеленою осінньої негоди
Тече розмова і свічка горить.
Ах, Боже мій, яке це щастя,
Коли душа із душею говорить!

/Files/images/2023/lto_2023/завантаження (1).jpgГ. Ф. Квітка-Основ'яненко У музеї природи ХДУ в ентомологічних фондах зберігається листування таких відомих людей, як Донець-Захаржевського, Каразіна, Ковалевського та багатьох інших. Матеріали їхнього листування так чи інакше стосувалися Григорія Квітки-Основ'яненка. Звідси ми дізнаємося, що Квітка жив життям церкви, - був присутнім на прибуття до Харкова архієпископа святителя Мелетія, нині прославленого святого. Григорій Федорович часто відвідував Озерянський храм на Холодній горі та любив молебні, які служив владико Мелетій перед Озерянською іконою Божої Матері. А також згадується про відвідини Квіткою та архієпископом Мелетієм Духовного Колегіуму. Тобто цьогорічного нашого навчального закладу – Харківської Духовної семінарії.

Багато згадується і про діяльність Квітки-Основ'яненка. Відомо, що він із Корнєєвим та Муратовим стояв біля витоків Харківського Біблійного товариства та відкриття громадської бібліотеки при ньому у 1815 році. Є в документах відомості про спілкування та листування, у тому ж році Квітки з вченими-ботаніками Харківського університету про створення на основі Ботанічного саду.

В історії української літератури Квітка посідає почесне місце «батька української прози».

18 листопада 1778 року у сім'ї харківського дворянина Федора Івановича Квітки народився син, якого назвали Григорієм. З дитинства хлопчик був слабким і кволим. Освіту здобув домашню, досить мізерну.

У п'ятирічному віці після перенесеної застуди Григорій осліп. Намагання повернути зір за допомогою ліків бажаного результату не принесли. І тоді мати вирішила вирушити до Курязького монастиря до чудотворної ікони Озерянської Божої Матері. У момент молитви перед чином до хлопчика повернувся зір. Цей випадок вплинув на нього настільки сильний вплив, що на двадцять третьому році життя він вирішив стати послушником монастиря. Щоправда, цьому кроку передувала військова служба: вахмістром у лейб-гвардії кінному полку. Потім до 1796 року при департаменті герольдії, і, нарешті, в чині ротмістра в Харківському кірасирському полку. Недовго значився він на військовій службі. Дуже релігійно налаштований Григорій вступив на 23-му році життя до Курязького чоловічого монастиря і пробув тут послушником близько 4 років. Залишивши монастир, він жив у своїй садибі Основа до 1806 року. Після цього знову визначився на військову службу по урядовій комісії до міліції Харківської губернії.

1812 року Г. Ф. Квітка розпочинає свою громадську діяльність. У Харкові відкривається постійний громадський театр, директором якого призначають Григорія Федоровича. І хоча директорську посаду в театрі йому довелося залишити через свою активну благодійну та просвітницьку діяльність, любов до сцени Основ'яненка проніс через усе життя. Згодом це почуття спонукало його до створення драматичних творів для театру.

Громадська, службова та благодійна діяльність Г. Ф. Квитки були відзначені багатьма нагородами, проте широке визнання принесло йому літературне обдарування.

Співпрацюючи з популярними столичними журналами, він вів велике листування з відомими літературними діячами: С. Т. Аксаковим, М. П. Погодіним, П. А. Плетньовим, В. І. Далем, Ф. А. Коні, Є. П. Гребінкою , підтримував дружні стосунки з В. А. Жуковським.

До письменницької праці ставився з великою ретельністю - всюди в будинку Григорія Федоровича стояли чорнильниці, щоб у будь-яку хвилину письменник міг зафіксувати думку, що з'явилася. Останніми роками життя письменник неодноразово намагався писати на кшталт натуралізму («Знахар», «Ярмарок» та інших.). Сучасна критика відносила Квітку до безпосередніх попередників Достоєвського («Бідні люди»).

Квітка був ревним членом, а згодом головою Благодійного товариства, яке виникло з його ініціативи. Найбільшою його справою була установа в 1812 році жіночого навчального закладу, незабаром перетвореного на інститут шляхетних дівчат. Квітка жертвував на цю справу свою працю та кошти. Інститут, в установі та пропаганді якого Квітка брав таку живу участь, відіграв, у свою чергу, неабияку роль у його житті. Він одружився з Ганною Григорівною, однією з класних дам. Його стараннями, згодом, також було відкрито Кадетський корпус та публічну бібліотеку при університеті.

Свою публіцистичну діяльність Квітка розпочав у 1816 році статтею в «Українському віснику», потім був одним із редакторів цього журналу до 1817 року.

З глибокою повагою писав листи до Тараса Григоровича Шевченка. Постійно стежив за літературним життям, уважно читав журнали, завжди мав судження про події і, як непересічна особистість, завжди викликав великий інтерес у співрозмовників.

Саме Квітка-Основ'яненко написав пісню «Грицю, Грицю, до роботи», яка стала настільки відомою, що перетворилася на народну – факт найвищого визнання.

У цьому ж 1817 отримав на виборах посаду ватажка дворянства. Квітка виконував свої обов'язки у цій якості до 1829 року. Згодом цю посаду обійняв його брат Андрій Федорович.

Безсумнівний літературний дар Квітка виявив лише на початку 1830-х років, переважно в повістях українською мовою: «Маруся», «Солдатський портрет», «Сердешна Оксана», «Добре роби – добре і буде» і потім у «Сватанні на Гончарівці» , дотепер однією з найрепертуарніших п'єс української сцени У 1841 році він надрукував цікаву та приголомшливу «Історію театру в місті Харкові».

/Files/images/2023/lto_2023/квітка.jpgГ. Ф. Квітка-Основ'яненко Крім того, Квітка написав низку повістей та історичних оповідань російською мовою. Квітка виявив велике знання побуту, вдач, звичаїв, повір'їв, взагалі близьке знайомство з усім ладом дворянської та селянської життя Малоросії.

Повісті його написані чистою, простою і ясною мовою і пройняті гуманним ставленням до селян. Квітка мав сприятливий вплив на читачів, у сенсі розвитку у них почуття гуманності. Літературна діяльність Квітки розвивалася значною мірою під впливом його розумної дружини Анни Григорівни. І водночас він не залишав громадську діяльність на благо рідного міста. 1832 року Квітка-Основ'яненка був призначений на посаду судді. А пізніше було обрано головою Харківської палати головного суду. Ця посада була останньою.

Життя Квітки-Основ'яненка, людини надзвичайної скромності та доброти, самовідданої та прив'язаної до всього рідного (за все життя своє далі Харкова та його околиць він не виїжджав), протікало в атмосфері сімейного щастя, в оточенні люблячої дружини та дітей.

Довгий час вони проживали у відокремленому містечку у південній частині Харкова під назвою Основа. Про кохання письменника до цього місця говорить взятий ним літературний псевдонім Основ'яненка. Чудовий письменник усе життя любив театр, влаштовував домашні спектаклі, у яких сам брав участь, чудово грав на флейті, був непоганим композитором.

Вже, будучи досить відомим, Григорій Федорович служив старостою Основ'янської церкви, вирізняючись доброзичливістю та невибагливістю.

Зі спогадів Н. І. Костомарова:

«Садиба складалася з соснового гаю, ботанічного саду із оранжереями. Тут був величезний панський будинок його брата - губернського ватажка А. Ф. Квітки, а сам Григорій Федорович жив у низенькому будиночку з кам'яною огорожею. Під час поділу батьківського майна він усе віддав братові, а собі взяв маленький капітал, на який скромно жив».

Коли ж сім'я Квітки залишила Основу, що сусідить із цілющим сосновим бором, (якого зараз уже немає) і оселилася в місті, це суттєво підірвало і таке слабке здоров'я Григорія Федоровича.

У липні 1843 року він захворів на запалення легенів і через одинадцять днів, приготувавшись до смерті, тихо помер на руках дружини, рідних і близьких, серед яких були Н. Ю. Квітка, П. П. Гулак-Артемовський. Коли тіло покійного виносили з Благовіщенського собору, вся Катеринославська вулиця (нині Полтавський шлях) була загачена народом. Похований він був на Холодногірському цвинтарі, з якого відкривався чудовий краєвид на його рідне місто, якому він присвятив усе життя.

Квітка був неординарною людиною: мав приголомшливу пам'ять, навіть на старості років, плекав постійну й здається дивною любов до вогню, про що просив не забути своїх біографів. Ніколи не розлучався він із прадідівським золотим ланцюгом, з яким за легендою була пов'язана пам'ятна подія у житті його предків.

Іменем Квітки-Основ'яненка названо одну з вулиць у центрі міста, що прилягає до площі Конституції, біля Харківської духовної семінарії.

(Складено за матеріалами періодичного друку.)


"Феномен Антона Макаренко"

(до 130-річчя від дня народження видатного педагога А. С. Макаренко)

Всесвітня організація ЮНЕСКО оголосила А. С. Макаренка одним із видатних педагогів ХХ століття, визнавши його досвід виховання у колективі унікальним в історії світової педагогіки.

/Files/images/FLW/12799979.jpgА. С. Макаренко Здавалося б, про Антона Семеновича Макаренка та його педагогічний метод нам відомо все. Багато про що він розповів сам у своїх книгах, пізніше численні дослідники вивчили його життя та діяльність у найдрібніших подробицях, а він все одно залишається загадкою.

Тому що ніхто так і не зумів повторити те, що зробив Макаренко, і головне – зробити досягнуте ним таким же практичним надбанням педагогіки, як винахід електрики зробив наше життя по-справжньому цивілізованим.

Щоб зробити дітей добрими, треба зробити їх щасливими. Це романтична переконаність легко уживалася в Макаренка з абсолютно прагматичними, можна сказати «капіталістичними» або «госпрозрахунковими» підходами до організації виховання. З розбійних зграй знедолених підлітків він примудрявся збивати процвітаючі фермерські господарства, які потім виростали на підприємства. Антон Семенович був підприємцем від педагогіки та педагогом від підприємництва.

Батьки Антона Макаренка належали до різних соціальних груп. Мати – дворянка, батько – із простих. Можливо, цей мезальянс і заклав у ньому незвичайні здібності. Принаймні, через багато років він якщо не говорити, то сміливо натякати на непорушну волю генетики. Макаренко побачив у своїх вихованцях не брудну шпану, не кривавих «териблів», не малолітніх беззаконьників, а нащадків найкращих сімей країни, причому всіх станів. Пташенята Макаренка були дикими, але вони були частиною того генофонду, який майже повністю знищений революцією.

Батько майбутнього великого педагога заробляв на утримання сім'ї фарбуванням вагонів. Своїм дітям вселяв думку про необхідність освіти. Дітей було четверо, і всі мали не надто міцне здоров'я. Спадковою хворобою серця страждав і сам Антон Семенович. Крім того, він носив окуляри з юності, і через проблеми із зором не потрапив на фронт у Першу світову війну. Сім'я живе у Крюковому, на околиці Кременчука. Там на залізничній станції було училище для дітей залізничників. Антон Макаренко закінчує його, потім стає там-таки викладачем історії та російської літератури. Вступає до Полтавського педагогічного та блискуче закінчує його. До початку роботи з безпритульними в нього вже було 12 років педагогічного стажу. 1917 року Антон Макаренко вже управляє всіма навчальними закладами у Полтаві. Згодом його направляють керівником колонії для неповнолітніх до Ковалівки під Полтавою. Там на березі річки Коломак, він організував справжню колонію - колишні безпритульні обробляли поля-городи і жили загалом у теплі та ситості. Ковалівка стала для Макаренка професійною розминкою перед Куряжем та перед світовою педагогічною славою.

Ковалевські вихованці Макаренка зовсім не хотіли переїжджати до якогось страшного, брудного Куряжу. На території колишнього Курязького чоловічого монастиря, розташованого в Харківській губернії, було відкрито спеціальний заклад для малолітніх громадян чоловічої статі, який мав назву «Реформаторій імені 7 листопада». Тут безпритульні перших років революції мали під наглядом Наркомпросу реформуватися у нове, перспективне покоління радянських громадян.

Експеримент був невдалий і, мабуть, від початку приречений на невдачу. Ішов 1923 рік. Громадянська війна закінчилася лише формально. Військові вилазки з різних боків перепліталися з кримінальністю. Діти розстріляних батьків, а також кинуті «сини» червоно-білих полків, махновських обозів, розбитих військових частин і напівпартизанських з'єднань, зібрані з усього півдня колишньої імперії, були страшною, некерованою силою. У них залишився єдиний інстинкт – вижити, єдиний моральний закон – не дозволяти керувати, командувати.

Вихованці курязького реформаторію, яким було від 13 до 17 років, швидко визначили собі режим дня. З ранку їх годували на державні грошики, і вони вирушали на полювання. Після обіду поверталися до Куряжу і в навколишніх селах збували крадене, одержуючи гроші, продукти, самогон. Доносів з боку селян «пташенята Куряжа» не боялися. По-перше, самогонники були ворогами радянської влади, по-друге – скупники краденого прирівнювалися до грабіжників.

Через рік-два вихованці «реформаторію» перетворилися на міцно збиту банду. Їх було близько 300 людей, вони тримали в страху не лише Куряж, а й робили зухвалі набіги на Харків, тоді столицю України. Після пограбування дружини німецького посла та кількох вбивств, у яких брали участь куряжці, правоохоронними органами разом із міністерством освіти було прийнято рішення знайти нового керівника для наведення порядку у «Реформаторії імені 7-го листопада». 1926 року ним став Антон Семенович Макаренко.

Зважаючи на все, курязька злодійська «малина» під назвою «реформаторій» не розбагатіла на своїй здобичі. Награбоване пропивали, програвали у карти. Жили у багнюці, хворіли від паразитів, від сирих нетоплених приміщень колишнього монастиря. Вони не топили, не мили і не чистили від лінощів та злодійських понять про життя. Лікар курязького реформаторію Саул Шейнкман із жахом згадує антисанітарні умови, хвороби та смертність, які до приїзду Макаренка неможливо було перемогти. Насамперед Антон Семенович заявив, що «ковалівці», які приїхали з ним, разом із «куряжцями» осушать ставок на території монастиря, від вогкості та комарів якого весь Куряж била нескінченна лихоманка.

Рубали дрова, заготовляли вугілля. На кухні стали по чергуванню топити печі, митися гарячою водою, кип'ятити білизну, варити кашу з м'ясом. Макаренко видозмінив постулат "хто не працює - той не їсть". Злісним «відмовникам» він наказав давати подвійну порцію в їдальні. Це також було покаранням. І не треба думати, що Антон Семенович так волав до совісті порушників. Ні, він знав, як сприймуть товариші тих ледарів, що ще й обжерлися. Потім, після їжі...

/Files/images/2023/lto_2023/1063.jpgА. С. Макаренко Курязька колонія не знала голоду в старі 1932-1933 роки. Більше того, під керівництвом Макаренка вихованці заробили собі на відпустку - вони власним коштом найняли паровоз і поїхали на місяць у Сочі.

Макаренко твердо дотримувався принципу колективної відповідальності: завинив один – покарано всіх. Антон Семенович вважав, що порушникам має бути соромно перед товаришами. Товариші за «сором» могли побити, понівечити. Чи знав Макаренко про ці випадки?

«Педагогічну поему» - свою головну літературну працю, Макаренко написав у Куряжі. Тут його принципи зазнали ґрунтовної перевірки. Малолітки передусім відмовлялися працювати, крали із запасів колонії, могли підняти руку на персонал. "Я готовий піти на порушення будь-яких педагогічних інструкцій; я готовий морди бити; я готовий загинути від вашої фінки мені під ребро, але поки що я живий – я шляху «малини» не допущу» - ось його вступна промова перед куряжцями.

Антон Макаренко болісно шукав прийоми ефективного виховного впливу на молодь, вивчаючи теорію та практику виховання. Він інтуїтивно організував педагогічний процес за формулою «4+4+4», це означає, що його вихованці 4 години навчалися в школі, 4 години працювали на виробництві і 4 години займалися різноманітною діяльністю, що розвивається (спортом, театром, читанням). Це дало блискучі результати, понад три тисячі його вихованців, колишніх безпритульних, отримали путівку до соціально корисного життя.

Про досягнення повної гармонії між усіма елементами педагогічного процесу «школи, виробництва, відпочинку, культурної роботи» Макаренко писав ще 1928 року. Він створював комунарам умови для впровадження передових прийомів агрономії, зоотехніки, механізації та технічної оснащеності праці. І це справляло величезний педагогічний ефект: усвідомлення значення наукових засад господарювання повернуло інтереси вихованців до школи, знань.

Макаренко забороняв вчителям знайомитись з особистими справами вихованців. Його випускники ніколи не мали судимості у документах. Він приймав у колектив одиницю, адаптував її до потреб суспільства та відпускав у життя. Справжні особи ніколи колективом не пригнічувалися. Гриша Камишанський, який починав «перековування» ще в Ковалівці, був талановитим художником та фальшивомонетником. Написав портрет Антона Семеновича (зберігається у курязькому музеї), після колонії працював художником-оформлювачем у харківському театрі. Микола Іванов, який грабував у злочинній юності ювелірні крамниці, став директором ювелірторгу.

Антон Семенович був завжди нестандартною особистістю, свою систему створював не як ідеологічну, бо як глибоко психологічну. Він не боявся говорити про те, що йому дісталися складні діти, але діти тих батьків, які становили колір нації на початку століття. Коли у 30-х роках Антона Семеновича запитали, чи може він створити ще одну таку колонію, як курязька, він відповів: "Ні. Де я ще візьму таких дітей?"

Він натякав: а хто знищив їхніх батьків? Хто відповідає за них? Відповідальність Макаренка взяв на себе. Казав: «Шановуючи – вимагати, і вимагаючи – поважати». Звеличував колектив і водночас цінував особистість. Як він це поєднував?

На жаль, цей геніальний досвід було знищено у 30-ті роки. Антона Семеновича було відсторонено від педагогічної діяльності.

Сьогодні методам виховання «важких» підлітків нас навчають англійці, а нашим власним унікальним досвідом через 90 років цікавиться світова педагогіка.

Нове слово нашого співвітчизника у педагогіці не завжди розуміли і його сучасники, і наші. Спочатку оригінальною методикою педагога-новатора влаштовували обструкцію чиновники з Наркомпросу, через десятки років її критикували перебудовники. І поки що в рідній країні систему виховання А.С. Макаренка називали «паличною», а її автора записували чи не в «архітектори ГУЛАГу», за кордоном його «Педагогічна поема» стала не лише одним із популярних бестселерів, а й підручником для вчителів та бізнесменів. У Франції, Німеччині, Угорщині та Японії нашого співвітчизника оцінили як самобутнього педагога, талановитого менеджера та соціального реформатора. ЮНЕСКО оголосила А. С. Макаренка видатним педагогом ХХ століття, визнавши його метод виховання у колективі унікальним у світовій практиці.

/Files/images/2023/lto_2023/макаренко.jpgА. С. Макаренко з учнями Напевно, виховувати злочинців ніжного віку за системою Макаренка міг лише сам Антон Семенович Макаренко. Ніхто інший не зможе, застосовуючи його систему, досягти таких самих результатів. Це було виховання особистістю особистостей. Злодії не перетворювалися на сірих радянських міщан, а ставали повноцінними, часто неординарними людьми. Препарувати систему Макаренка можна. Це робили багато дослідників в Україні, Німеччині, США. Але зібрати його прості принципи воєдино і застосувати на практиці так, щоб з малолітнього злочинця виріс дорослий, розумний, моральний член суспільства, поки що не виходить.

Саме Харків став полігоном для нового досвіду (Антон Семенович працював у нас із 1926 по 1935 рік), про що розповідають музеї Курязької виховної колонії та школи №100 ім. А. С. Макаренка, а також харківських заводів «Комунар» та ФЕД, які виросли з першої дитячої трудової комуни безпритульних.

До 100-річчя від дня народження А. С. Макаренка Курязькій виправно-трудовій колонії було надано ім'я великого педагога. Тоді ж було відкрито музей - предмет гордості колонії.

Знаменно, що у Харкові, до 125-річчя від дня народження видатного гуманіста-педагога, у березні 2013 року, було проведено першу міжнародну конференцію, присвячену його педагогічній спадщині. Сьогодні харківські культурологи мають намір перетворити музей імені Макаренка, який знаходиться у Подвір'ях Харківського району, на «сучасний музей з харизмою», привабливий для туристів.

(Складено за матеріалами періодичного друку.)


"Найстрашніше у світі – це бути заспокоєним"

(до 75-річчя від дня смерті Михайла Кульчицького)

Я люблю рідне моє місто Харків -
Сильне, як потиск руки.(с) м. Кульчицький

/Files/images/2023/lto_2023/images.jpgМ. Кульчицький У січні виповнюється 75 років від дня смерті нашого земляка, поета-воїна Михайла Валентиновича Кульчицького (1919 – 1943). У поета Михайла Кульчицького дивна доля. Його вважають поетом-романтиком. Представником того самого покоління вчорашніх студентів, які пішли на фронт та назавжди залишилися молодими. Широко відомі кілька його віршів; харків'яни люблять повторювати рядки його вірша: «Я люблю рідне моє місто Харків, сильне як потиск руки». Кілька разів виходили тоненькі збірки його віршів, остання 1991 року. І все. Тим часом його вчителі – Сельвінський, Антокольський вважали Кульчицького одним із найяскравіших епічних поетів.

Зі спогадів Бориса Слуцького: «Михайло Кульчицький виріс на Греківській вулиці. Навчався у школі, що дивилася вікнами на нашу малу річку – тоді до війни вона була ще меншою. Написав вірші з рядком «Я люблю рідне місто Харків, сильне як потиск руки». Скільки тисяч кілометрів проговорили, проблукали, сперечаються ми між Греківською та Кінною площею (поруч із нею жив Слуцький – Прим. Авт). Він був корінним харківським мешканцем. Він став поетом усієї нашої землі. Великий талант. Щоденна праця. Безмірна любов до вітчизни. Ось три причини, які допомогли нашому земляку втягнути на Парнас і Заїківку, і Журавлівку, і площу Дзержинського та багато іншого».

Він навчався у гуртку поетів у Харківському палаці піонерів та бігав у бібліотеку імені Короленка та районну – на Москалівці. Він навчав німецьку мову і переглянув усі вистави театру Шевченка, добре, що там працювала його мама. Він марив Іспанією і глибоко переживав арешт батька.

Зі щоденника Михайла Кульчицького: «14 липня 1936 року. У військкоматі отримав анкету, яку старанно заповнив, як умів. Єдина причина, через яку мене можуть не прийняти до школи лейтенантів, соціальне походження. Може, якщо дізнаються, будуть проти мої батьки». Але добровольцем до Іспанії не вийшло. Михайло Кульчицький стає студентом Харківського університету. Зі спогадів Григорія Левіна: «На першому курсі філологічного факультету харківського університету поява Кульчицького була відразу помічена. Він звертав на себе увагу вже своєю зовнішністю - високий, дещо незграбний, але міцно і добре скроєний, широкої кістки, з величезною копицею волосся, з великими рисами обличчя, великими, гостро і далеко бачащими очима, скульптурним ліпленням чола, вилиць, підборіддя». Невичерпний оптимізм, почуття гумору та відчуття «харківського коріння» допомагало Михайлу Кульчицькому, коли він перевівся до Літературного інституту до столиці.

/Files/images/2023/lto_2023/Кульчицький_Михайло_Валентинович.jpg У разі виникнення будь-яких труднощів він – іноді з бровадою, іноді як би для себе – повторював: «Ми з Харкова». Поетичні вечори, студентські гулянки, виступ на семінарах, читання своїх віршів друзям та суперечки до хрипоти про все: про поезію, про життя, про майбутнє літератури. Він був великим, веселим, гамірним; дуже любив розіграші та містифікації. Наприклад, регулярно заходив до книгарні та цікавився, чи не надходила нова книга віршів Кульчицького. Через місяць він заходив туди з дівчиною, продавці відповідали: «Ні, але чекаємо», і він, дуже задоволений ефектом, гордо віддалявся. Два роки столичного студентського життя промайнули, як краєвид за вікном поїзда. А потім почалася війна. На фронт його не взяли, і Кульчицький іде у винищувальний батальйон. У середині грудня 1942 року Михайло Кульчицький закінчив піхотно-мінометне училище, отримав звання молодшого лейтенанта. 26 грудня він прийшов до Ліли Брік і прочитав їй вірш – той самий, який найчастіше цитують сьогодні, говорячи про Кульчицького: «На бойцах и пуговицы вроде/Чешуи тяжелых орденов:/Не до ордена./Была бы Родина./С ежедневным Бородино». Це був останній вірш, ним написаний. 19 січня 1943 року Михайло Кульчицький загинув.

1991 року в Харкові вийшла книга «Замість щастя», складена Михайлом Красиковим та Олесею Кульчицькою. У ній зібрані вірші, поеми та спогади про поета – і в прозі, і у віршах. На сьогоднішній день це найточніше та найповніше видання віршів нашого земляка. При складанні збірки Михайло Красіков працював з архівом поета, який зберігається у сестри Кульчицького Олесі. Ця книга йшла невеликим тиражем – 2 тис. екземплярів і вже давно розійшлася. Сьогодні є потреба видати повні збори творів Михайла Кульчицького, включивши до нього, окрім віршів, щоденники, листи, рецензії, фотографії. Встановлено меморіальну дошку на вулиці Греківській, 9, де мешкав поет. А ось, на жаль, вулиці імені Кульчицького у місті досі немає.

Мечтатель, фантазер, лентяй-завистник!
Что? Пули в каску безопасней капель
И всадники проносятся со свистом
вертящихся пропеллерами сабел
ь
Я раньше думал: "лейтенант"
звучит вот так: "Налейте нам!"
И, зная топографию,
он топает по гравию.
Война - совсем не фейерверк,
а просто - трудная работа,
когда,
черна от пота,
вверх
скользит по пахоте пехота.
Марш!
И глина в чавкающем топоте
до мозга костей промерзших ног
наворачивается на чeботы
весом хлеба в месячный паек.
На бойцах и пуговицы вроде

чешуи тяжелых орденов.
Не до ордена.
Была бы Родина
с ежедневными Бородино.

(Складено за матеріалами періодичного друку.)


Кiлькiсть переглядiв: 2056

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.